Yazı Boyutu Increase Font Size Reset Font Size Decrease Font Size
Total Kalça Protezi | Yazdır |

TOTAL KALÇA PROTEZİ

Total kalça protezi nedir?

Total kalça protezi, iç-içe geçirilen metal ve plastik yuva ile metal bir top ve sap kısmından oluşan kalça eklemi protezidir.

Total kalça protezi ameliyatı hangi durumlarda uygulanır?

Total kalça protezi ameliyatı ağrı ve hareket kısıtlılığı nedeni ile kalça ekleminin işlevinde bozulma olduğu durumlarda tercih edilir. Sıklıkla kalça eklemi kireçlenmesi dediğimiz koksartrozda uygulanır.

Total kalça protezi, eklem uyumunun bozulduğu femur başı avasküler nekrozları ve ileri yaştaki femur boyun kemiği kırıklarında uygulanabilir.

Total kalça prtotezi ameliyatı nasıl yapılır?

Total kalça protezi ameliyatı genel yada spinal/epidural anestezi ile yapılan bir ameliyattır. Total kalça protezi ameliyatında eklemin yıpranmış kıkırdak ve kemik kısımları çıkarılarak yerine total kalça protezi koyulur.

Total kalça protezi başarılı bir operasyon mudur?

Total kalça protezi ameliyatı usulune uygun yapıldığında en başarılı oropedik ameliyatlardan biridir. Ayrıca total kalça protezi Amerika Birleşik Devletleri ve Yurdumuzda en çok yapılan ortopedik ameliyatlardan biridir.

Total kalça protezinin ömrü ortalama ne kadardır?

Total kalça protezlerinin ömrü günümüzde 25-30 yıla kadar çıktığı belirtilir. Total kalça protezi ameliyatında hedef hastaya 10-20 yıl arasında ağrısız bir kalça eklemi sunmaktır.

Total kalça protezi ameliyatının riskleri nelerdir?

Total kalça protezi ameliyatı ensık yapılan ve en başarılı sonuçlar alınan ortopedik ameliyatlardan biridir. Buna rağmen mevcut risklerden haberdar olma karşılaşılması halinde başarılı sonuçlar alınmasına yardımcı olmaktadır.

1-Anestezi ile ilgili olası riskler, bu konuda ameliyat öncesi mutlaka anestezi doktorrunuzdan detaylı bilgilendirme alınız.

2-Bacak damarlarında pıhtı gelişmesi, bacakta şişme ve ağrı ile karekterizedir. Bunu önlemek için doktorunuz ameliyat sonrası bir süre kan sulandırıcı ilaç kullanmanızı isteyebilir.

3-Gelişen bu pıhtının vücudun diğer yerlerine örneğin akciğerlere giderek oradaki damarları tıkaması oldukça ciddi problemlere yok açabilir. Akciğer damarlarındaki tıkanmanın en önemli bulgusu nefes darlığı, göğüste toplu iğne başı büyüklüğünde kırmızı döküntüler ve ağrıdır. Acil yaklaşım ve tanı ile başarılı sonuçlar alınır.

4-Total kalça protezi ameliyat yerinde enfeksiyon. Bu durumda ameliyat yerinizde şişlik, ısı artışı ve kızarıklık görülür. Doktorunuz ilaç tedavisinin yanı sıra gerekli olgularda cerrahi tedavi önerebilir.

5-Total kalça protezinin metal sap yada yuva kısmında gevşeme. Herşey yolunda giderken başlayan ağrı şeklinde görülür, ağrı sıklıkla aktivite ile olur. Doktorununz ek testler ve gerekli durumda cerrahi önerebilir.

6- Kalça çıkığı. Bu riskten korunmak için mutlaka doktorunuzun önerdiği hareketleri yaparken önermediği posizyon ve hareketlerden kaçınmanız son derece önemlidir. Total kalça protezi ameliyatı sonrası olası bir çıkık durumunda sıklıkla genel anestezi ile protez tekrar yerine yerleştirilmektedir.

Sorun Cevaplayalım (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.) (0)
Soru Yazın
İletişim Bilgileriniz:
Sorun Cevaplayalım:
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate::?::(
:sleep::););)):0
Güvenlik
Lütfen resimdeki güvenlik kodunu giriniz.