Yazı Boyutu Increase Font Size Reset Font Size Decrease Font Size
Parsiyel Kalça (Femur Başı) Protezi | Yazdır |

PARSİYEL KALÇA PROTEZİ

Parsiyel kalça protezi ameliyatı, kalça ekleminin sadece femoral tarafının değiştirilmesi operasyonudur.

Hangi durumlarda parsiyel kalça protezi uygulanır?

Parsiyel kalça protezi özellikle ileri yaş hastalarda ve genç yaşta olup ta bir nedenle tedavisi geçirmiş kalça kırıklarında uygulanır. Özellikle ileri taş hastalarda mevcut osteoporoz nedeni ile kemiğin kırılganlığı artmıştır. Osteoporoz da ilk kayıp trabekuler kemik yapısında görülmektedir. Bu hastalarda femur boyun bölgesindeki trabeküler kemik kırılganlığı artarak basit düşmelerle bile kalça kırığı görülmektedir. Kalça bölgesindeki trabekuler yapının yaşlı hastalarda yğunluğunun azalması genç hastalarda ise 24-48 saat sonrası dönemde tedavi edilmeyen hastalarda görülen femur başı beslenme bozulması (avaskuler nekroz) bu hastaların kırıklarının yerine oturtularak implantla tespitinde başarı şansını azaltmaktadır.  Bu hastalarda parsiyel kalça protezi uygulaması ile erken dönemde hareket sağlanmaktadır.

Kaç tip parsiyel kalça protezi vardır?

Protezin tespit şekline göre çimentolu ve çimentosuz olarak sınıflandırılır. Çİmentosuz protez kemik kalitesi kısmen iyi olan daha genç hastalarda tercih edilir. Burada potez ile kemik arasında direkt tems olmakta ve protezin özel yapıdaki yüzey iç kesimleri kemik dokusu ile kaplanmaktadır. Çimentolu protezlerde özellikle ileri yaş ve/veya ileri osteoporotik hastalarda uygulanmaktadır. Burada protezin stabilitesi ve kemiğe tutunması kemik çimentosu ile sağlanmaktadır.

Bunun dışında protezin kemiğin içine giren sap ve eklemi oluşturan küre kesimlerinin tek parça olduğu monopolar protezler, protezin sap ve küre kısımlarının birbirine monte edildiği moduler protezler ile küre kesiminin 3 parçadan oluştuğu ve protez sapına tespitlenen bipolar protezler mevcuttur.

Parsiyel Kalça Protezi ameliyatı genel anestezi ile mi yapılır?

Hastalarda, ameliyat öncesi değerlendirmeye göre anestezi uzmanının önerisi ile genel anestezi yada spinal anestezi uygulanır.

Parsiyel Kalça Protezi ameliyatı sonrası dönem nasıl geçmektedir?

Parsiyel Kalça protezinde ana hedef hastayı düşme öncesi aktivite düzeyine ulaştırmaktır. Hastalar, ameliyat sonrası erken dönemde postoperatif 1. yada 2. günde ayağa kaldırılır. Ortalama hastane kalış süresi 4-5 gündür.

Sorun Cevaplayalım (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.) (20)
 • Mustafa Tamer  - Femur boynu kırığı
  21 yasımda halı saha maçında sol femur boynu kirigi gecirdim ameliyat oldum 3 adet vida koydular uzerinden tam 1 yil gecti simdi rahatca yuruyebiliyorum . Ancak vidalari aldirmak istiyorum herhangi bir riski var midir ?
 • DrSerefAktas  - implant çıkarılması
  kaynamanız tamalandı ise implantlarınız çıkarılabilir ve bir sorun beklenmez.
 • Neslihan  - .
  Doktor bey 25 yasindayim 11 yasimda mikrobuk bir hastalik sonucu sag femurum asiri yiprandi zamanla artik 2 sokak yuzuyemez hale geldim sanirim protez zamani geldi .ana cekincelerim var sonucta cok ciddi bir ameliyat risklerini ogrenebilir miyim.tesekkurler.. :sleep:
 • DrSerefAktas
  Genç yaşta protez ameliyatı olacak hastaların operasyonu gerçekleştirecek hekimleri ile başbaşa tüm detayların üzerinde konuşmaları kara sürecini netleştirmektedir.Bu nedenle ortopedi uzmanından randevü alarak konuşmanızı öneririm.
 • Tuncay sari  - dogustan her iki kalca cikigi
  Selamlar hocam her iki kalan doğuştan çıkık 49 yaşındayım ağrılarım çok arttı yürümekte çok zorlanıyordu.agustosta emekli olacak protez ameliyatımi olacak yardımcı olur musunuz.
 • DrSerefAktas
  Durumunuzun değerlendirilmesi ve tedavi planlaması için tarafımızdan randevü alabilirsiniz. http://www.serefaktas.com/sabit-icerik/iletisim
 • goktug zankolglu  - pertez sekeli
  merhaba hocam rahatsızlığım sol kalcamda 12 yaslarında bu hastalıgın oldugunu ogrendım bayagı bır yanlıs teshısten sonra yani baskı yapmamam gerekırken beni hep spor yapmaya yonelttller bayagı sıkıntılı gecti ozaman sonra lise boyunca yaklasık 3 sene ozel ayakkabı taktım ayagım havada kalacak sekılde hazırladı dr.ayhan arıtamur tedavimni yapan hoca şimdiye kadar iyiydim bir kac ayda bir cok agrı gırdıgı oluyordu 1 ila 2 gun içersinde geçiyordu yaklasık 10 gundur agrı hıc durmadı durdugum yerde bile agrıyor vemınoset plas agrı kesıcı etol fort ikini bir içiyorum kesmiyor ayagımda 1,5 - 2 cm kısalık mevcut zor 20 m yuruyorum agrıdan duramıyorum 30 yaşındaytım ameliyat zamanı gelmişmidir yada farklı bir cozum sunabilirmisiniz saygılar
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • fahrettin  - femur başı ameliyatında protez takıldığında koşabi
  Sayın hocam ,1998 yılında trafik kazası geçirdim üzerimden araba geçti kalça kısmım ağır hasar gördü,bu güne kadar idare ettim, femur başı %80 erime yapmış doktorlar protez takmamız lazım diyorlar,ameliyat ne denli tavsiye olunur alternatif varmı,koşabilecekmiyim ömrü ne kadardır protezin,yaşım 50 hocam
 • DrSerefAktas
  teorik ve pratik olarak koşabilsenizde koşma gibi sporları uygulamanız protezin sorunsuz kullanım süresini azaltabileceği ve protezde aşınma ve gevşemelere neden olabileceği için önerilmez.
 • su küpeli  - femur kırığına protez takılması
  Babam 4 sene önce düşerek femur kemiğini kırarak 1 ameliyat geçirdi. 2 sene sonra kemiğin kaynamadığı ve kemiği oymaya başladığı söylenerek 2 ameliyat daha geçirdi ve şu anda femur kemiğine protez takılması gerektiği söylüyolar takılan vidanın eğildiğini söyleyerek doktorlar bi ameliyat daha talep eti fakat bu ameliyatın riskli ve ağır geçeceği söylendi. Sizden ricam ameliyattaki riskler ve bu alanda ki tavsiye edebilecğiniz en iyi doktor kim
 • DrSerefAktas
  Kırık kaynamamasına bağlı olarak yeniden operasyon gereken olgularda uygulanacak cerrahi tipine, kırığın son durumuna, hastanın ve tedavinin yapılacağı uzuvun durumuna göre farklılıklar gösterebilmektedir. Durumunuzun değerlendirilip tedavinizin tarafımızca yapılması arzusundaysanız muayene randevüsü alabilirsiniz.
 • ayten  - femur boyun kırıgı
  hocam annem düşme sonrası femur basında kırıl oluşmuş ve femur basi ters dönmüş doktorumuz protez kalça takılmasını söyledi. peki protez kalça sonrası nasıl olur
 • DrSerefAktas
  Nasıl olur ile neyi kast ettiğinizi anlayamadım.
 • ilhan kafkas  - sol kalca parsiyal protez ile ilgili
  merhaba , ben 3 hafta once ameliyat oldum. Ama egilmeye, tuvalete gitmeye korkuyorum. Kendi aldigim tuvsleti kullaniyorum. Evin tuvaletlerinide kullanabilir miyim?
 • DrSerefAktas
  iyileşme durumunuza ve kalçanızın stabilitesine göre karar verileceğinden son değerlendirmenizi yapan hekim ile konuşabilirsimiz.
 • volkan angın  - femur başı avesküler nekroz
  DOKTOR BEY MERHABALAR BEN 50 YAŞINDAYIM.2007 SENESİNDE SOL KALÇAMIN FEMUR BAŞI KIRILDI --------FEMUR BAŞIMA KADAVRADAN KEMİK NAKLİ AMELİYATI YAPTI.ÜÇ AYDAN BERİ YÜRÜMEMDE AKSAMALAR BEL AĞRISI VE FEMUR BÖLGEMDE AĞRILAR ARTTI. KANLANMA AZALMIŞ OLABİLİR. UZUN MESAFE YÜRÜYEMİYORUM.NE YAPMAM LAZIM.YÜZME İYİ GELİR Mİ?İLGİNİZE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM.
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • İsmail FIRAT  - femur başı protez takılma operasyonu
  Kızım ortaokula giderken düşerek femur başı kemiğini kırdı.Ancak iyi bir kaynama olmadığı için su an topallamakta ve bel kemiğinde eğrilik durumu var.Yaşı 25 protez taktırmayı düşünüyoruz .Protezle normale dönermi ameliyatın riski çokmu.Örneğin ömür boyu sakat kalma riski varmı.Ameliyat sonrası vücudun protezi reddi durumu onarımı mümkün olmayan bir olumsuzluk yaratırmı.SAYGILAR
 • DrSerefAktas
  Erken yaşta de olsa gerekli olgularda yapılan protez uygulamaları hastaların konfor ve aktivitelerini arttırmaktadır. Total kalça protezi ameliyatı riskleri konusunda http://www.kalcadizeklemprotezi.com/12-total-kalca-protezi-ameliyatinin-riskleri-nelerdir-ortopedi.aspx#.UpXxG2QW1iw linkini ziyaret edebilirsiniz.
Soru Yazın
İletişim Bilgileriniz:
Sorun Cevaplayalım:
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate::?::(
:sleep::););)):0
Güvenlik
Lütfen resimdeki güvenlik kodunu giriniz.