Yazı Boyutu Increase Font Size Reset Font Size Decrease Font Size
Kalça Protezinin Ömrü kaç yıldır? | Yazdır |

Kalça Protezinin ömrü kaç yıldır?

Kalça protezi ameliyatı adayı bir çok hastanın en merak ettiği soruların başında; uygulanacak protezin ömrünün ne kadar olduğu ve ne kadar süre aşınmadan yada ağrı yapmadan sorunsuz kalça eklemlerini kullanabilecekleri soruları gelmektedir.

Kalça protezinin ömrü, hastanın kemik kalitesine, yaşına, aktivite düzeyine, protezin uygulanış tekniğine ve protezin tipine göre farklılıklar göstermektedir.

Kalça protezinde proteze bağlı etmenlere bakacak olursak gevşeme gibi sorunların çimentosuz protezlerde daha az görüldüğünü söyleyebiliriz. Yine yüzey aşınmasının en az olduğu protez yüzeyleri ise hem asetabular tarafın hemde femoral baş kısmının seramik yada metal olduğu protezlerdir.

Hastaya bağlı etmenlere bakacak olursak hasta da mevcut osteoporoz bazen çimentosuz protez kullanımına elvermemektedir. Yine osteoporozun ileri derecede olması hem protez stabilitesini etkileyerek gevşemelere neden olmakta hemde protez çevresi kırık riskinin artmasına yol açmaktadır. Hastanın aktivite ve kilo  düzeyi de protez aşınmasında rol oynamaktadır.Aşırı kilolu hastalarda yüklenmenin fazla olması proteze aşınmalara neden olabilmektedir. Bir diğer unsur da aşırı aktif hastalardır. Bu hastaların bir kısmı doktorun önerdiği aktivitelerin dışına çıkarak ekstrem hareketlerde bulunmaktadırlar bu da protezin komponentlerinin yerinden oynamasına eksentrik aşınmalara neden olabilmektedir.

Protez cerrahisinde başarıyı etkileyen en önemli unsur hasta ve cerrahın iletişiminin iyi olması ve hastaya hareket sınırlar, aktivite düzeyi işle ilgili anlaşılır bilgiler verilmesi ve hastanın da bu önerilerin kendisine ve durumuna özel olduğu farkındalığı ile doktorunun dışındaki önerilere değil doktorunun önerierine uymasıdır.

Sorun Cevaplayalım (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.) (0)
Soru Yazın
İletişim Bilgileriniz:
Sorun Cevaplayalım:
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate::?::(
:sleep::););)):0
Güvenlik
Lütfen resimdeki güvenlik kodunu giriniz.